خرمن کوب

دستگاه‌های خرمن کوب

دستگاه خرمن‌کوب جزء ادوات کشاورزی پرکاربرد و مرتبط با برداشت محصول می‌باشد. این دستگاه‌ها معمولا با نیروی تراکتور یا برق کار می‌کنند. پس از درو گندم و جو توسط دستگاه‌های دروکن و یا بوسیله دست و پس از جمع‌آوری محصول در خرمنگاه از دستگاه خرمن‌کوب برای خرد کردن ساقه‌ها و تبدیل آن به کاه و جدا کردن دانه از سنبله استفاده می‌شود.

    

تهیه دستگاه خرمن کوب

با گذشت زمان و پیشرفت علم جنبه‌های مختلفی از زندگی انسان دچار تغییر شده است. کشاورزی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با گذشت زمان ابزار و وسایل مختلفی برای آسایش و سهولت کار کشاورزان طراحی شده است. می‌توان گفت استفاده از ماشین آلات مختلف باعث پیشبرد سریع‌تر و با کیفیت‌تر کارها می‌شود. یکی از این وسایل، دستگاه خرمن کوب است. در گذشته خرمن کوب (که به آن خرمنکوب بوجاری نیز می‌گویند) به شکل یک، دو یا سه استوانه متحرک بود که دارای تیغه‌هایی در اطراف بود که بر روی گاو و یا اسب بسته می‌شد و به وسیله این حیوانات بر روی خرمن‌ها به حرکت در می‌آمد. با حرکت خرمن کوب دانه از ساقه جدا می‌شد. اما به دلیل سختی زیاد این نوع از خرمن کوب‌ها و با پیشرفت تکنولوژی، امروزه خرمن کوب‌های پیشرفته یا به تراکتور متصل ‌می‌شوند (خرمن کوب تراکتوری) و یا با برق کار می‌کنند (خرمن کوب برقی) .

دستگاه‌های خرمن کوب از دستگاه‌های پر کاربرد در کشاورزی و در زمینه برداشت محصول غلات می‌باشد. نحوه کار دستگاه‌های خرمن کوب به این صورت است که: در ابتدا بوته‌های گندم و جو در خرمن‌گاه جمع می‌شوند و سپس توسط دستگاه خرد می‌شوند و دانه‌های آن‌ها در کیسه‌های مخصوص پس از غبارگیری بسته‌بندی می‌شوند.

 

به طور کلی خرمن کوب‌ها را می‌توان به ۲ دسته تقسیم کرد:

خرمن کوب های ساده:

خرمنکوب هایی هستند که غله را کوبیده و دانه را از سنبله جدا می‌کنند و در بعضی جدا سازی دانه از کاه را نیز انجام می‌دهند. درگذشته بیشتر خرمنکوب‌های موجود در ایران از نوع ساده بودند.

خرمن کوب های کامل:

این خرمنکوب‌ها علاوه بر جداسازی دانه از کاه، دانه را به قسمت کیسه کنی می‌فرستند.

 

اگر قصد خرید دستگاه خرمنکوب دارید و یا نیاز به مشاوره برای خرید خرمن کوب دارید، همچنین جهت اطلاع از شرایط خرید بهترین دستگاه خرمن کوب، می توانید با متخصصان و کارشناسان ادوات کشاورزی صادقی تماس بگیرید.

دستگاه‌های دیگر تولید شده در مجموعه ادوات کشاورزی صادقی را مشاهده کنید.

خلاصه
product image
امتیاز
1star1star1star1star1star
امتیاز
5 based on 2 votes
برند
ادوات کشاورزی صادقی
محصول
دستگاه های خرمن کوب
قیمت
IRR تماس بگیرید
موجودی
Available in Stock